W dniu 8 maja 2026 roku w Krakowie na AGH odbył się Walny Zjazd Członków Polskiego Towarzystwa Przeróbki Kopalin. W zjeździe uczestniczyło 32 Członków Towarzystwa.
Walny Zjazd wybrał nowe władze Towarzystwa: Zarząd, Radę, Komisję Rewizyjną oraz Sąd Koleżeński.
Podczas Walnego zjazdu przyjęto uchwałę o zmianie Statutu PTPK.
Wagę zagadnień związanych z przeróbką surowców mineralnych dla gospodarki w swoim wystąpieniu podkreślił Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH prof. Arkadiusz Kustra, który przekazał także słowa uznania za dotychczasową działalność Polskiego Towarzystwa Przeróbki Kopalin i złożył życzenia dalszego jego rozwoju.
Na koniec Zjazdu podjęto Uchwałę o dalszej działalności Towarzystwa:
Zwyczajny Walny Zjazd Członków Polskiego Towarzystwa Przeróbki Kopalin postanawia w ramach dalszej działalności Towarzystwa:
1. Utrzymać i rozwijać dotychczasowe kierunki działalności Towarzystwa, a przede wszystkim:
– kontynuować działania w celu pozyskania donatorów i sponsorów w celu kontynuacji wydawania Inżynierii Mineralnej,
– wydawać systematycznie półrocznik PTPK - Inżynierię Mineralną, pozyskując krajowych autorów,
– kontynuować działania podwyższające punktację czasopisma IM,
– kontynuować współpracę z Gdańskim Towarzystwem Naukowym,
– organizować, wyjazdy grupowe członków i sympatyków na międzynarodowe konferencje i kongresy, organizować wyjazdy studyjne.
2. Powrócić do koncepcji organizowania konferencji naukowej CIRCULAR MINE-TECH, bądź w formule szkoleń lub we współpracy z organizatorami innej cyklicznej konferencji o ugruntowanej pozycji, aby zaistnieć jako oddzielna sesja naukowo- techniczna, sięgająca w aspekty cyrkularnej gospodarki z uwzględnieniem recyklingu.
3. Kontynuować działalność informacyjną o celach i zadaniach Towarzystwa w kraju i za granicą.
4. Kontynuować prace nad stroną internetową Polskiego Towarzystwa Przeróbki Kopalin z uwzględnieniem tekstów artykułów zamieszczanych w Inżynierii Mineralnej.
5. Popularyzować wiedzę z zakresu inżynierii mineralnej poprzez informowanie członków o możliwościach uczestnictwa w krajowych i zagranicznych konferencjach, sympozjach i seminariach, a także poprzez zamieszczanie artykułów naukowych i materiałów informacyjnych w czasopiśmie Inżynieria Mineralna.
6. Nadal promować Inżynierię Mineralną w kraju (uczelnie, jednostki naukowo-badawcze, jednostki przemysłu surowcowego) i za granicą oraz udostępniać zeszyty specjalne do zamieszczania referatów konferencyjnych.
7. Popularyzować czasopismo Inżynieria Mineralna wśród przeróbkarzy pracujących w kraju.
8. Kontynuować publikację życiorysów wybitnych przeróbkarzy, których już nie ma między nami.
9. Szerzej informować o możliwości przyjmowania studentów, doktorantów
i specjalistów zajmujących się zawodowo problematyką przeróbki surowców w skład PTPK.




